Strony

wtorek, 23 kwietnia 2013

Niezwykłe owoce goji


Na te cudowne jagody natknęłam się w warzywniaku, uzupełniając braki bakalii śniadaniowych. Jakoś wcześniej ich tam nie widziałam, słyszałam jedynie, że to najzdrowsze owoce pod słońcem. Na razie je testuję, sprawdzam czy rzeczywiście mają tą swoją magiczną moc, dodając ją co rano do kaszy. Krzewy Lycium Barbarum- Kolcowoju rosną głównie (jak można się domyśleć) w Chinach, Tybecie i Mongolii, i znane tam są już od ponad 2 tys. lat. Dla tamtejszej ludności owoc ten jest źródłem wiecznej młodości, dlatego spożywają go w różnych postaciach i bez umiaru. 
Jagody goji to jeden wielki antyutleniacz, działający przeciw starzeniu się organizmu. Zawiera 6 podstawowych witamin, 11 podstawowych mikroelementów, 22 dietetyczne pierwiastki śladowe, 18 aminokwasów, 8 polisacharydów, 6 monosacharydów, 5 nienasyconych kwasów tłuszczowych (niezbędne kwasy tłuszczowe, kwas linolowy i alfa-linolowy, beta-sitosterol oraz inne sterole roślinne), 5 karotenoidów, w tym beta-karoten i zeaksantynę, luteinę, likopen i beta-kryptoksantynę, ksantofil, wiele pigmentów fenolowych. Ponadto odkryto, że jagody te zawierają Wapń (112mg/100g), Potas (1.13 mg/100g), Żelazo (9mg/100g), Cynk (2mg/100g), Selen (50 mikrogramów/100g), Ryboflawinę (1.3mg/100g), Witaminę C (148mg/100g). Może niektórych przekona fakt, że to ulubiona przekąska modelek, ponieważ pomaga w rzucaniu zbędnych kg. Chińska literatura zielarska podkreśla szczególnie działanie jagód Lycium jako środka skutecznego w leczeniu patogenicznych stanów serca, wątroby, śledziony, płuc i nerek. Zlecane są one też w leczeniu reumatyzmu spowodowanego zimnym i wilgotnym klimatem. Długotrwale stosowanie zapewnia wzmocnienie stawów, kości, wzmacnia system odpornościowy, wyszczupla, opóźnia procesy starzenia, poprawia również witalność, poprawia wzrok, zapewnia długowieczność.
Osobiście poczułam się mocno zmotywowana, żeby je jeść :) w wersji suszonej- w musli i w zielonej herbacie. Smakują tak trochę kwaskowato, mają małe pesteczki wewnątrz, są ociupinkę jak suszone figi. Takim suplementom diety mogę zaufać.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz