Strony

wtorek, 18 września 2012

Małe abc

Tutaj chciałabym napisać co nieco o samej herbacie, mimo iż nie jestem zawodowym kiperem herbaty, ani profesjonalistką w tej dziedzinie. Uważam, że powinno się to znaleźć na tej stronie, dla samego wprowadzenia w ten mały światek, chociaż długo zastanawiałam się w jakiej formie to podać. Jest wiele stron w internecie podających całą specyfikację, historię. Jeśli ktoś będzie czuł niedosyt, albo miał jakieś obiekcje co do moich kompetencji, z góry uprzedzam, że traktuje to jako hobby ;)

Wstępnie napiszę, że napar herbaciany otrzymuje się wyłącznie z liści i pączków. Żadnych granulek! Na rynku jest naprawdę ogromny wybór herbat, najczęściej spotykane w sklepach to czarne „śniadaniowe” i aromatyzowane, ale coraz więcej widuję herbat czerwonych, zielonych, a nawet białych. Osobiście preferuję herbaty sypane, jednak przeważnie znajdziemy te w torebkach. No cóż, to nic innego jak wersja dla leniuchów- nie trzeba martwić się fusami, ani doborem odpowiedniej ilości suszu. Nie ma w tym nic złego i nie potępiam takiej formy serwowania, ale te "pampersy" wyjęte z kubka?... cóż, taka moja estetyka :P
Początki herbaty sięgają już 2700 lat p.n.e. w Chinach, a jej odkrycie przypisuje się cesarzowi Szen Nung, zielarzowi, który słynął z picia wyłącznie przegotowanej wody. Pewnego razu odpoczywał pod dzikim drzewem herbacianym, gdy kilka liści spadło z niego do gotującego się wrzątku, dając orzeźwiający i pokrzepiający napój. Nazwał je cha i rozpowszechnił. Niedługo potem odkryto również  lecznicze działanie liści, w związku z czym zaczęto drzewa herbaciane czcić, składać im ofiary, itp. Jak to w Chinach. Wieść o tym szybko rozprzestrzeniła się w całej Azji, a do Europy przywieźli nam ją Holendrzy.  No i tyle z samej historii.
Herbata rośnie wyłącznie w klimacie zwrotnikowym. Obfitujące pory deszczowe, górskie powietrze i rozsłonecznione to idealne warunki do jej uprawy. Naturalne deszcze są bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ krzewy herbaciane potrzebują około 1600 litrów wody rocznie. Krzew herbaciany usiany jest tysiącami liści, jednak nie zrywa się wszystkich. Stara zasada głosi, że aby uzyskać wysokiej jakości herbatę należy zerwać tylko dwa górne listki i pąk. Pierwsze pędy zawierają znacznie zwiększoną dawkę naturalnych składników – a więc i aromatu. Zielone herbaty pochodzące z pierwszych, wiosennych obrywów uchodzą powszechnie za najlepsze.
Kolejnym etapem jest obróbka herbaty i tu tkwi zasadnicza różnica między herbatami zielonymi i czarnymi. Zarówno czarna, jak i zielona herbata powstają z tych samych liści. Różnice w dalszym przetwarzaniu pojawiają się dopiero po zakończeniu procesu więdnięcia. Najogólniej- czarną herbatę poddaje się fermentacji; liście zwijane są w ciasną rolkę, co rozłamuje ich powierzchnie umożliwiając dostęp tlenu do wewnątrz. Z kolei przy zielonej herbacie należy zapobiegać fermentacji. Najczęstszym sposobem jest krótkotrwałe podgrzanie listków. W zależności od gatunku liście duszone są na parze, przesmażane na wielkich patelniach bądź też prażone. Jednak o wszystkich rodzajach herbat i o procesach ich wytwarzania napiszę w następnym poście.
Teraz o samym działaniu. Herbata zawiera różne składniki, które mają wpływ na nasz organizm. Głównie teinę- odpowiednik występującej w kawie kofeiny. Pobudza i wzmacnia koncentrację. Tanina to garbnik wiążący i osłabiający działanie teiny, przez co napar zyskuje właściwości uspokajające. Flawonoidy- mają silne właściwości antyoksydacyjne i  zdolność wiązania metali, dzięki czemu pomagają chronić organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Teanina – jest to aminokwas, który wpływa na obniżenie ciśnienia oraz stymuluje procesy mózgowe, dzięki czemu jednocześnie uspokaja i relaksuje oraz pozwala na zachowanie koncentracji. Dodatkowo witaminy: B1, B2, A, C i K, oraz minerały takie jak fluor, wapń, żelazo, potas, sód i cynk. Najczęściej wymieniane zalety picia herbaty to dobre działanie na pracę serca, układ pokarmowy, moczowy, działanie antydoksacyjne, spowolnienie procesów starzenia i działanie przeciwwirusowe.

To tak na początek ;), bo od czegoś trzeba było zacząć. Dla wkręconych w temat polecam obejrzeć ciekawy dokument zamieszczony na stronie tvn player, Droga na skraju nieba- Herbata napój życia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz