Strony

sobota, 22 września 2012

Herbata zielona


Herbata zielona, jak można się domyśleć jest najstarszą odkrytą herbatą. Przez ponad 5000 lat przechodziła różne eksperymenty, dzięki czemu mamy dziś tak wiele jej odmian. Nie zapominajmy, że herbata bierze się z tych samych liści- to proces ich przetwarzania daje nam taki ogromny wybór. Zielona herbata nie przechodzi przez proces fermentacji, nie utlenia się przez co zachowuje swój zielony kolor. Liście więdną, zwija się je w pożądany kształt, a następnie suszy. Ma o wiele delikatniejszy smak od herbaty czarnej; lekko ziołowy i gorzki. Można kupić herbatę aromatyzowaną, czyli z dodatkami, które np. nadadzą jej nieco słodkości.

Istotną rzeczą jest prawidłowe parzenie, ponieważ herbata może stracić swoje właściwości i kolor. Przede wszystkim pamiętajmy, że herbaty zielonej nie zalewa się wrzątkiem. Woda oczywiście musi być ugotowana, ale nieco schłodzona do temperatury 60-80°C (w zależności od gatunku). Musimy poczekać, aż woda ostygnie. Po 10-15 minutach woda osiągnie 70°C. Niecierpliwi mogą przelać kilkukrotnie wodę do innego naczynia. Parzenie trwa (zależnie od gatunku) mniej więcej 3-4 min. Najkrócej parzymy herbaty gorzkie. Dłużej te, które mają większe liście- potrzebują one czasu na rozwinięcie i wydobycie wszystkich swoich dobroci. Większość herbat zielonych nadaje się do nawet 3 krotnego parzenia. Podobno pierwsze ma działanie pobudzające, drugie i trzecie uspokajające. Pamiętajmy jednak, że każde następne powinno trwać nieco dłużej (nawet do 8 minut).

Herbata zielona ma w sobie witaminę C, K, E i wiele minerałów. Wpływa dobrze na krążenie, reguluje ciśnienie, zapobiega powstawaniu kamienia nerkowego, chroni przed reumatyzmem. Działa wspaniale na cerę i włosy. Obniża poziom cholesterolu i wspomaga procesy trawienne. Same zalety :) Dlatego nie wyobrażam sobie bez niej dnia.

Na zdjęciu Tuareg- zielona herbata Gunpowder z miętowym aromatem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz